piątek, 11 lipca, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Błogosławieństwo nowych ceremoniarzy, lektorów oraz ministrantów ołtarza – PRZYPOMNIENIE

Duszpasterze Liturgicznej Służby Ołtarza informują,
że, w sobotę, 1 czerwca 2024 r.,
w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu
odbędzie się uroczyste błogosławieństwo nowych ceremoniarzy,
lektorów oraz ministrantów ołtarza.

Zapraszamy na tę uroczystość Księży Proboszczów, Księży Wikariuszy,
nowych ceremoniarzy i lektorów wraz z Rodzinami
oraz Ministrantów Roku wyłonionych w tegorocznej edycji.

PROGRAM:

  • 9.00– Zbiórka w Bazylice Archikatedralnej
  • 9.30– EUCHARYSTIA
  • 11.00– Spotkanie i poczęstunek w auli Wyższego Seminarium Duchownego (ul. Zamkowa 5)
  • 12.30– Zakończenie

UWAGA! Proszę, aby ceremoniarze zabrali sutanelę (lub albę) oraz komżę! Lektorzy zabierają alby!

Serdecznie zapraszamy!

ks. Łukasz Jastrzębski

ks. Tomasz Biedka

 

 

PRZYPOMNIENIE

Przypominam również o zgłoszeniu ministrantów,
którzy odbyli w tym roku kurs lektora, ministranta ołtarza w swoich parafiach lub dekanatach.

Zgłoszenia imienne z podaniem parafii i księdza opiekuna
proszę przysyłać do 15 maja 2024 roku
do Duszpasterza Diecezjalnego LSO  (lsoarchidiecezjaprzemysl@gmail.com).

Ministrant Roku 2023/2024 – PRZYPOMNIENIE

Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza ogłasza konkurs na Ministranta Roku. Jest to wyróżnienie jednego ministranta z parafii i nagroda za zaangażowanie w danym roku szkolnym. Tytuł ten zostanie wręczony podczas spotkania  Służby Liturgicznej Ołtarza w Przemyślu, w sobotę, 1 czerwca 2024r. r.

Kandydatem do wyróżnienia w archidiecezji powinien spełniać następujące kryteria:

  1. Jest wzorowym ministrantem.
  2. Regularnie przystępuje do sakramentów świętych (spowiedź, Komunia św.).
  3. Wyróżnia się szczególną gorliwością w podejmowaniu posług liturgicznych w parafii (wzorowa frekwencja na Mszach św., nabożeństwach, zbiórkach).
  4. Daje świadectwo wiary w kościele i poza jego murami (szkoła, parafia, dom).
  5. Chętnie świadczy pomoc swym rówieśnikom.
  6. Ma wzorowe bądź bardzo dobre zachowanie w szkole oraz celującą bądź bardzo dobrą ocenę z religii.
  7. Cieszy się dobrą opinią w swoim środowisku parafialnym.
  8. Pragnie mobilizować swym zachowaniem innych ministrantów do otrzymania wyróżnienia w następnych latach.
  9. Odznacza się bardzo dobra wiedzą dotyczącą znajomości liturgii.
  10. Bierze udział w spotkaniach i uroczystościach na szczeblu diecezjalnym.

Zachęcamy Księży Opiekunów Liturgicznej Służby Ołtarza w każdej parafii do tego, by wyłonili z grona parafialnych, tych chłopców, którzy wykazują się największą gorliwością i sumiennością pełniąc swoją służbę przy Ołtarzu.

Zgłoszenia do 15 maja 2024 roku u Diecezjalnego Duszpasterza LSO (do tego dnia wysyłamy formularz zgłoszeniowy na lsoarchidiecezjaprzemysl@gmail.com).

ks. Łukasz Jastrzębski

ks. Tomasz Biedka

Formularz zgłoszeniowy do pobrania:

ministrant_roku2023-24_formularz

 

Rekolekcje dla Róż Żywego Różańca

W dniach od 24 do 28 lipca odbędą się Rekolekcje w Ośrodku Rekolekcyjnym w Myczkowcach dla Róż Żywego Różańca, Środowiska „Ludzie Zboisk”, ludzi przeżywających kryzys modlitwy.

W czasie ćwiczeń duchowych będziemy prosić Jezusa, aby wtajemniczył nas w modlitwę Ojcze nasz.

Szczegóły na stronie: www.parafiaprzysietnica.pl

ks. Jan Smoła

Trwa 45. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Od 4 lipca 2025 r., trwa 45. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Dziesięć grup pątniczych zmierza do Czarnej Madonny niosąc w plecakach swoje własne intencje, ale także intencje swoich rodzin, bliskich i znajomych i całej archidiecezji przemyskiej.

Zachęcamy do śledzenia wiadomości z pielgrzymkowego szlaku, które dostarcza Radio FARA – Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej na stronie internetowej radiofara.pl oraz oficjalnej strony przemyskiej pielgrzymki: pielgrzymka.przemyska.pl. Codziennie zamieszczane są tam informacje z trasy, fotorelacje, a także materiały dla duchowych pielgrzymów.

Trasy poszczególnych grup można znaleźć klikając TUTAJ.

Przypominamy także o trwającej Pielgrzymkowej Sztafecie Różańcowej, o której można przeczytać i dołączyć klikając TUTAJ.

45. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę zakończy się 15 lipca 2025 r. (wtorek) o godz. 11:00 uroczystą Eucharystią w Bazylice Jasnogórskiej, której będzie przewodniczył abp Adam Szal.

Wydział Nauki Katolickiej – INFORMACJA

Informujemy, że Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu będzie nieczynny w dniach: 14 lipca – 5 sierpnia 2025 r.

MARKOWA: Odbyło się święto bł. Rodziny Ulmów

W dniach 5-7 lipca 2025 r., w Markowej odbywało się Święto bł. Rodziny Ulmów. Trzydniowym obchodom towarzyszyło hasło „Małżonku kochający… Małżonko wierna…”.

Centralny punktem święta bł. Rodziny Ulmów był poniedziałek, 7 lipca 2025 r., gdy Kościół katolicki wspominał w liturgii „Samarytan z Markowej”. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 18:00 przewodniczył abp Józef Michalik.

Emerytowany metropolita przemyski swoją homilie oparł na ewangelicznym pytanie młodzieńca: „Co czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. – Każdy z nas, także ten, który nie szanuje swego człowieczeństwa, który się zagubił, ale każdy z nas i dziecko, i młody człowiek, i dorosły jest stworzony na obraz Boga. Czyli doskonałość niesie w sobie. Tylko trzeba teraz współpracy z tym Pierwowzorem, z Bogiem – powiedział kaznodzieja.- Wielkość człowieka, każdego człowieka, polega na tym, że realizuje Boży plan. Czyli doskonałości człowieczeństwa, że wydobywa z siebie te możliwości, które są w nas złożone w takich warunkach, w jakich się znajdzie – dodał.

Hierarcha wskazał, że II wojna światowa była bardzo ciemnym czasem w historii ludzkości, w historii Europy, ale w historii człowieczeństwa i dziejów ludzkich. – Po raz kolejny miliony ludzi zginęły, dlatego że znalazł się ktoś, kto nie rozwijał tego człowieczeństwa, kto nie słuchał Boga, a słuchał szatana. To jest odwieczny wróg człowieka – przestrzegał i podkreślił, że skutki takich działań odczuwalne są także obecnie, kiedy pompuje się wielkie pieniądze w propagowanie łamania Bożego prawa. – Żeby wprowadzić małżeństwa zgodnie z tymi nowymi modami LGBT, żeby wprowadzić aborcję i to dzisiaj ludzie przestali się wstydzić grzechu – podkreślił abp Michalik i dodał, że również aktualne, ciężkie czasy i nasze trudności powinny wydać pięknych ludzi.

Najlepszym przykładem takiego działania na rzecz drugiego człowieka w każdym czasie, także tym mrocznym, wojennym jest błogosławiona Rodzina Ulmów, która prawdziwie żyła Ewangelią. – Tym oni żyli, to czytali, oddychali katechizmem, oddychali Biblią, oddychali wiarą – przypominał kaznodzieja i odwołał się do przypadającej w tym dniu 90. rocznicy sakramentu małżeństwa Józefa i Wiktorii Ulmów. – Sakrament małżeństwa to jest wielka manifestacja, wielkie hasło. Do tej pory szliśmy pojedynczo przez życie. Przychodzimy zawrzeć tu sakrament małżeństwa. Sakrament! – podkreślił arcybiskup. – Nierozdzielny sakrament wierności na zawsze, ale wrócimy odtąd my dwoje i Chrystus między nami. To jest małżeństwo chrześcijańskie – dodał i wyraził radość, że w czasie Eucharystii przewidziano odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Hierarcha przypomniał, że bohaterskiego czynu ocalenia Żydów w czasie II wojny światowej podejmowali się nie tylko Ulmowie. – Wtedy cała wioska decydowała się na otwarcie tych drzwi, dachów, swoich poddaszy czy jakichś chlewików czy stodół, czy jakiegoś schowka tym Żydom – przypominał. – Niektórzy nie wiedzieli nawet o sobie, bo lepiej jak nie wiedzą, bo ktoś zdradzi. Tak jak zdradził ktoś Ulmów, że przechowują tych Żydów – dodał.

Emerytowany metropolita przemyski zachęcał, aby zgłębiać historię bł. Rodziny Ulmów. – Józef Ulma był wybitny, wyróżniający się w środowisku. Ale to całe środowisko miało nastawienie, że to jest dobra rzecz. To jest piękne świadectwo. I tych rodzin było znacznie więcej, które się otworzyły – podkreślał.

Na tej kanwie, abp Michalik odniósł się także do obecnych czasów. – Myślę, że dzisiaj są czasy, że wbrew innym Polacy, Polska rodzina musi się otworzyć na na dobro, na wierność Panu Bogu, jeśli mamy uratować to, co piękne, to, co dobre i samoistnienie nasze – mówił i podał, że niestety Polska jest narodem wymierającym. – Dramat! Katolicka Polska nie zachowuje Bożego prawa, nie kocha dziecka! – akcentował.

Kto dzisiaj szanuje wielodzietną rodzinę? Kto z wyrazami szacunku? Kto podejmuje zgodnie z sumieniem kolejne życie? Dzisiaj w czasach, kiedy nie wstydzi się lekarka, później wszyscy ją bronią, że tuż przed urodzeniem, w dziewiątym miesiącu ciąży, zabija dziecko, które można było przecież uratować. Zastrzykiem w serce! To jest dramat naszej mentalności! – zwrócił uwagę abp Michalik nazywając „nowoczesnością” zabójstwo kolejnego człowieka, kolejnego dziecka.

Kaznodzieja apelował, aby wyraźnie sprzeciwiać się takim destruktywnym działaniom w Polsce. – Trzeba mieć odwagę, żeby w naszych rodzinach, w naszych wioskach, w naszych miastach, żeby w naszej Markowej, żeby tych Ulmów nie zabrakło w całej naszej Ojczyźnie – mówił mocno abp Michalik. – Ileż to młodzieży ginie przez szerzenie się zgnilizny niemoralności. O materialny dobrobyt młodego pokolenia dbają wszyscy, o moralne wychowanie… zapomina się – cytował zapiski bł. Józefa Ulmy. – Zobaczcie, zawsze były trudności. Szatan od początku świata, od początku stworzenia, człowieka kusił. I my też dzisiaj przeżywamy różne trudności i cierpienia – dodał i zachęcał, aby zawsze w swoim życiu spoglądać na przykład bł. Rodziny Ulmów, na ich troskę o życie, o bliźniego i tym samym „wydać pięknych ludzi”.

Trzydniowe święto bł. Rodziny Ulmów w Markowej rozpoczął w sobotę, 5 lipca br., piknik rodzinny i „Wieczór błogosławieństw” ze świadectwem Wojciecha Modesta Amaro i jego małżonki. W wygłoszonym świadectwie Państwo Amaro wskazywali, że adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy jest najlepszym lekarstwem na kłopoty współczesnych ludzi. Mówili, że w modlitwie należy zaufać woli Bożej i nie zamartwiać się, czy spełni się nasza prośba. Wspominali także o działaniu Słowa Bożego i roli świadectwa życia, jakie może złożyć każdy człowiek.

Po co jest takie świadectwo i każde inne? Musimy sobie zdać sprawę, że być może jesteście tymi, którzy mają kogoś nakarmić swoją postawą, Jezusem. Może ci wszyscy, którzy nigdy nie trafią do kościoła, którzy tylko krytykują, którzy nie chcą chodzić na religię, którzy wręcz zwalczają Kościół, może tylko z waszych ust pierwszy raz usłyszą o Jezusie – powiedział Wojciech Modest Amaro.

Drugiego dnia, w niedzielę 6 lipca 2025 r.,  o godz. 11:00 uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Doroty przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz członek Rady ds. Rodziny. Wraz z nim do Markowej przybyła pięćdziesięcioosobowa grupa pielgrzymów z archidiecezji gdańskiej. Oprawę muzyczną podczas tej Mszy Świętej zapewnił miejscowy chór „Cantus Deo”.

Trzeciego dnia, w poniedziałek 7 lipca 2025 r., w kościele parafialnym celebrowane były Msze święte ku czci bł. Rodziny Ulmów z obrzędem odnowienia przysięgi małżeńskiej. Centralnym punktem tegorocznego święta Błogosławionych Męczenników z Markowej była wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Józefa Michalika połączona z koncertem Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses” z Rzeszowa.

Kościół pw. św. Doroty w Markowej – ze względu na kult błogosławionej Rodziny Ulmów, jest jednym z trzydziestu trzech kościołów w archidiecezji przemyskiej, wybranym na Rok Jubileuszowy 2025, gdzie można zyskiwać specjalne odpusty za odbycie pielgrzymki i odmówienie przypisanych modlitw.

Kult bł. Rodziny Ulmów się rozszerza, a ich przykład pociąga współczesnych ludzi. Świadczy o tym zainteresowanie pozyskaniem relikwii Męczenników z Markowej, które trafiają w najróżniejsze zakątki nie tylko Polski, Europy, ale i świata. Relikwie trafiły już m.in. do Australii, Brazylii, Chin, Mongolii, Kazachstanu, Rosji, Boliwii, Kanady, Zambii, Madagaskaru, Wietnamu, Japonii, Korei Południowej, Kamerunu, Libii i do większość krajów Europy.

W ostatnich dniach relikwie bł. Rodziny Ulmów zostały przekazane także sanktuarium maryjnemu w Lewoczy, na Słowacji.

Tekst: Łukasz Sztolf

RADIO FARA: Pielgrzymkowa Sztafeta Różańcowa

W dniach od 4 do 15 lipca 2025 r., będziemy przeżywać w naszej Archidiecezji VII Pielgrzymkową Sztafetę Różańcową, której patronuje i błogosławi abp Adam Szal. Wierni ze wszystkich parafii Archidiecezji Przemyskiej, ruchów apostolskich i słuchacze Radia FARA zaproszeni są do udziału w tym wydarzeniu.

Sztafeta rozpocznie się 4 lipca o godz. 8.00 i będzie trwała nieprzerwanie (dzień i noc) do 15 lipca. Zadaniem osoby zgłaszającej się do tego wydarzenia będzie odmówienie danego dnia, o wyznaczonej godzinie podanej przez organizatorów, części różańca. Modlitwa odbywa się w dowolnym miejscu wybranym przez zgłoszoną osobę.

Swoją modlitwę uczestnicy VII Pielgrzymkowej Sztafety Różańcowej ofiarowują w następujących intencjach:
• za papieża Leona XIV,
• za biskupów i kapłanów posługujących w Archidiecezji Przemyskiej,
• za zgromadzenia zakonne,
• za przygotowujących się do kapłaństwa i o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne,
• o pokój na świecie,
• za pracowników, wolontariuszy i darczyńców wspierających Radio FARA,
• o rozwój Radia FARA i dzieł, które przy nim są prowadzone,
• oraz we wszystkich intencjach, które w dniach trwania 45. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki będą nieśli pielgrzymi fizycznie idący na Jasną Górę, duchowi pielgrzymi i uczestnicy VII Pielgrzymkowej Sztafety Różańcowej.

Zgłoszenia do VII Diecezjalnej Sztafety Różańcowej można dokonać osobiście na stronie radiofara.pl i telefonicznie dzwoniąc do biura Radia FARA w Przemyślu – tel. 16 67 67 001 (biuro czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 12:00 i od 14:00 do 17:00).

Więcej informacji o przebiegu VII Pielgrzymkowej Sztafety Różańcowej będzie podawanych na antenie Radia FARA.

 

JASIEŃ: Bp Jamrozek poświęcił figurę św. Michała Archanioła przy Sanktuarium MB Bieszczadzkiej

W Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych – Jasieniu odbył się po raz kolejny Wielki Odpust Bieszczadzki. W tym roku w ramach uroczystości odpustowych bp Stanisław Jamrozek poświęcił na placu kościelnym figurę św. Michała Archanioła.

Wielki Odpust Bieszczadzki to dla wiernych parafii Jasień okazja do wyjątkowej, kilkudniowej modlitwy ku czci Matki Najświętszej, która patronuje im w tym miejscu od wielu lat. Tegoroczny finał modlitewnego wydarzenia odbył się w niedzielę, 6 lipca 2025 r.

Uroczystej sumie odpustowej ku czci Matki Bożej Bieszczadzkiej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. Eucharystię poprzedziło jednak inne ważne wydarzenia.

Na placu przy ołtarzu polowym odsłonięto i poświęcono figurę św. Michała Archanioła – Strażnika Bieszczadów, która stanęła tam z inicjatywy Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Monumentalna figura ma być dla przyjeżdżających w to miejsce symbolem walki dobra ze złem.

Podczas homilii bp Stanisław Jamrozek zwrócił uwagę, że sanktuaria, do których tak licznie i często pielgrzymujemy, są miejscami, gdzie Bóg szczególnie objawia swoją obecność. – Tutaj oręduje za nami też Matka Najświętsza, a od dzisiaj szczególnie będzie też orędować św. Michał Archanioł – mówił hierarcha. – Dzisiaj mamy tego potężnego orędownika tutaj na tym miejscu, to jest św. Michała Archanioła, który razem z Matką Najświętszą, będzie jeszcze mocniej orędować, żebyśmy pięknie przeżywali nasze codzienne życie, żeby też nas chronili przed złem tego świata, bo zła jest dużo. To zło pochodzi od złego, ale kiedy będziemy mocni Bogiem, kiedy ja będę mocny, to potrafię się oprzeć nawałnicą tego świata.

Ksiądz biskup zachęcał, by nie tylko szukać wsparcia u Boga, Maryi i św. Michała Archanioła, ale też z wiarą i odwagą ich naśladować. – Naśladujmy Maryję, spieszmy chętnie z pomocą tym, których znamy, którzy potrzebują naszej obecności, naszej bliskości, ale też dzielmy się tak jak ona tym doświadczeniem, że Pan także dla nas uczynił wielkie rzeczy. Bo tych cudów, Bożej łaskawości jest bardzo wiele. Trzeba tylko szeroko otworzyć oczy, a te cuda dostrzeżemy. Podzielmy się naszą wiarą, naszą miłością.

Wielki Odpust Bieszczadzki w Jasieniu rozpoczął się w czwartek, 3 lipca 2025 r. Prze dwa pierwsze dni wierni modlili się podczas Apelu Maryjnego, adorując Najświętszy Sakrament. Z kolei w sobotę wierni spotkali się na Eucharystii, modlitwie różańcowej i drodze krzyżowej ze świecami, a finałem stała się niedziela suma odpustowa, sprawowana w intencji pielgrzymów, mieszkańców Bieszczad oraz wszystkich czcicieli Matki Bożej Bieszczadzkiej i św. Michała Archanioła.

Tekst: Stanisław Gęsiorski / radiofara.pl
Zdjęcia: Czesław Urban


Zmarł Józef Durbajło, tato ks. Mariusza Durbajło z diec. Hamilton w Kanadzie

Zmarł Józef Durbajło, tato ks. Mariusza Durbajło, pracującego w Kanadzie, należącego do diecezji Hamilton.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 10 lipca 2025 r. o godz. 15.00 w kaplicy cmentarnej w Sośnicy.

Księdzu Mariuszowi oraz pogrążonej w żałobie Rodzinie składamy wyrazy współczucia i łączymy się z nimi w modlitwie do Miłosiernego Boga.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

WERLAS: Powstała Zakapiorska Kapliczka Pamięci

Na Werlasie, na terenie parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Wołkowyi powstała kapliczka pamięci wszystkich bieszczadzkich zakapiorów, którzy są pochowani w Bieszczadach.

Zakapiorska Kapliczka Pamięci jest w istocie pomnikiem ludzi wyjątkowych, którzy stworzyli dzisiejszy wizerunek Bieszczadów. Zanim jednak powstała, podczas I Złazu Zakapiorskiego w 2005 roku przy leskim amfiteatrze został zaaranżowany Ogród Pamięci z imiennymi tabliczkami, urządzany w kolejnych latach także w Kalnicy i Cisnej. To właśnie wtedy zrodziła się idea Kapliczki Pamięci i Zakapiorskich Zaduszek w pierwszą sobotę listopada po Wszystkich Świętych.

Inicjatorem jej powstania był Andrzej Potocki, którego w realizacji tego zamierzenia aktywnie wsparli zarówno organizacyjnie, jak tez finansowo: Tadeusz Wojnarowski z Cisnej (słup i postument), Jacek Pyś z Krakowa (kopuła) i Zdzisław Pękalski z Hoczwi (rzeźba Frasobliwego), potem także Dariusz Szponar z Rzeszowa )ogrodzenie).

15 sierpnia 2008 roku na majdanie przed Atamanią Bieszczadzką Ryśka Szocińskiego w Cisnej zgromadziło się kilkaset osób, by wziąć udział w jej poświęceniu. Potem przy niej odbywało się 16 edycji słynnych Zakapiorskich Zaduszek ku czci i na wieczną pamięć o ludziach takich jak Władek Napota – Majster Bieda, Jędrek Wasilewski-Połonina, Zdzicho Rados, Janusz Zubow, Boguś Nabrdalik – Sikorka, Piotr Adamski – Francuz czy Tadzio Spis.

Ale wszystko ma swój czas…

Był czas Kapliczki Pamięci w Cisnej i nastał czas na jej nowe wcielenie w Werlasie. Gdziekolwiek jednak będzie, zawsze będzie zaświadczać o tych niepokornych z Bieszczadu, co mieli odwagę wziąć los w swoje ręce…

/tekst z tablicy przy kapliczce/

GRABOWNICA STARZEŃSKA: Poświęcenia kapliczki św. Floriana i nowego wozu strażackiego

W sobotę, 5 lipca 2025 roku, parafia w Grabownicy Starzeńskiej przeżywała doniosłą uroczystość poświęcenia kapliczki św. Floriana oraz nowego wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej. Był to dzień wdzięczności, modlitwy i radosnej wspólnoty – znak żywej wiary oraz szacunku wobec tych, którzy niosą pomoc drugiemu człowiekowi.

Obchody rozpoczęły się przy remizie strażackiej, gdzie została uroczyście poświęcona kapliczka z figurą św. Floriana, umieszczona na specjalnie przygotowanym cokole. Następnie, przy dźwiękach muzyki zespołu góralskiego z Dzianisza koło Zakopanego, wyruszył uroczysty przemarsz do kościoła parafialnego. Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta ku czci Maryi, Matki Bożej Opatrzności, sprawowana z racji pierwszej soboty miesiąca. Liturgii przewodniczył ks. Mariusz Fal, który również wygłosił okolicznościową homilię. W koncelebrze uczestniczył ks. prałat Stanisław Jachowicz.

W kazaniu podkreślono, że misja strażaków wpisuje się w sposób działania Bożej Opatrzności w świecie – to Bóg posyła ich, by w Jego imieniu nieśli pomoc, ratunek i obecność tam, gdzie pojawia się zagrożenie i cierpienie. Strażacy stają się znakiem czułości i opatrznościowej obecności Boga pośród ludzi. Wzorem tej postawy jest Maryja z Kany Galilejskiej – Matka zatroskana, która dostrzega potrzeby i natychmiast przynosi je Jezusowi. Drugim patronem jest św. Florian, który odważnie wyznał: „Nie boję się śmierci, gdyż jestem chrześcijaninem” – dając świadectwo odwagi zakorzenionej w wierze.

Po Eucharystii wierni udali się w procesji różańcowej wokół kościoła, powierzając Matce Bożej intencje swoich serc. Po ostatniej stacji nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego wozu strażackiego, który otrzymał imię „Maria” – na znak zawierzenia Matce Bożej oraz kontynuacji strażackiej tradycji wspólnoty.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także reprezentanci Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, co podkreśliło rangę uroczystości oraz wspólnotowy duch odpowiedzialności.

Niech nowy pojazd „Maria” wiernie służy lokalnej społeczności, a św. Florian i Maryja, Matka Bożej Opatrzności, niech czuwają nad wszystkimi, którzy pełnią służbę bliźnim.

Tekst: ks. Mariusz Fal

MIEJSCE PIASTOWE: Bp Chudzio przewodniczył pierwszosobotniej modlitwie

W pierwszą sobotę miesiąca, 5 lipca 2025 r., bp Krzysztof Chudzio przewodniczył Mszy Świętej oraz modlitwie różańcowej w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

W homilii hierarcha podkreślił znaczenie modlitwy różańcowej i objawień fatimskich, gdy Maryja wyraźnie prosiła: odmawiajcie różaniec. – Jak się okazuje, również i dzisiaj ta prośba Maryi jest aktualna. Jak również aktualna jest potrzeba, aby cierpienia, zjednoczyć z cierpieniami Chrystusa – zaznaczył kaznodzieja. – Myślimy więc dzisiaj o Niepokalanym Sercu Matki Bożej, ale zauważamy też, że jest to Serce otoczone cierniami, które je ranią. Nie mamy wątpliwości, że to symbol grzechów, niewdzięczności ludzi – powiedział i dodał, że zawsze krzyż jest znakiem triumfu Chrystusa, bo w nim objawia się prawda.

W tym kontekście biskup wskazał na znaczenie cierpienia, krzyża i śmierci Zbawiciela. – Dla Maryi nie jest obojętne, że tak wielu ludzi marnuje mękę Jej Syna. Tak jak Trójca Przenajświętsza pragnie zbawienia wszystkich ludzi, tak i Maryja pragnie, aby wszystkie dzieci Boże zostały zbawione – powiedział. – A dzisiaj niestety co chwilę odnajdujemy świadectwa sprzeciwu wobec Pana Boga – dodał ze smutkiem.

Jednak, jak wskazał kaznodzieja, Bóg nie jest Bogiem zemsty. – Jest Bogiem kochającym i pełnym miłosierdzia. Dlatego nie chcę zostawić człowieka, nawet tego zagubionego w jego nędzy. I to nie jest jest tak, że jeśli przychodzi kara, to dlatego, że Bóg ją posyła – wyjaśniał i pokazywał, że wszelkie zło jest odstąpieniem człowieka od dobra, od Boga i Jego przykazań.

Jak mówił bp Chudzio, Matka Boża widząc te zgorszenia, odrzucanie Jej Syna, lekceważenie Bożych przykazań, wzywa do opamiętania i do szczerej pokuty. – Okazuje się, że sposobem, który pomoże naszej przemianie, ale też przemianie świata, a zarazem czymś, co można uznać za szczególny rodzaj pokuty jest właśnie odmawianie różańca – podkreślił.

Biskup zachęcał, aby w swoich modlitwach nieustannie prosić o pokój, który współcześnie jest tak potrzebny w wielu zakątkach świata, gdzie trwają wojny. – Może zbyt mało angażujemy się w sprawę pokoju – przestrzegał. – Jeśli pragniemy pokoju, musimy troszczyć się o to, by w nas i wokół nas było jak najwięcej łaski. Dlatego potrzebna jest wielka modlitwa i wynagradzanie za grzechy – apelował do rodzin.

Kaznodzieja zaznaczył, że modlitwa różańcowa, choć wydaje się taka prosta, wcale nie jest łatwa i naprawdę wymaga sporo wysiłku. – Ten wysiłek staje się nawet właśnie formą pokuty. Ona wymaga i skupienia, i konkretnego rozmyślania. A także ma wpływ na nasze postępowanie, na nasze uczynki w taki sposób, aby medytowane tajemnice uczyły nas i przybliżały do Pana Jezusa – powiedział biskup. – Dlatego potrzebny jest ten wielki wysiłek i to przymuszanie siebie do zrezygnowania z tej treści, która nam łatwo przychodzi, a które właśnie w tym momencie wydawałyby się nam przyjemniejsze. Potrzeba powrotu w tej modlitwie do rozważania właściwej tajemnicy – dodał i zachęcał, aby zawsze modlitwę przekładać na odkrywanie swojego zadania we wspólnocie Kościoła i do realnej troski o tę wspólnotę.

Modlitwa fatimska odbywa się w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym w pierwsze soboty od maja do października i gromadzi rzesze ludzi na Eucharystii i odmawianiu różańca. Co miesiąc transmituje ją radiowo i telewizyjne Radio FARA.

Tekst: Łukasz Sztolf