W środę, 6 listopada br., podczas uroczystej gali XIII edycji nagrody honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”, która odbyła się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Sebastiana Pelczara w Rzeszowie, Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu zostało uhonorowane prestiżową nagrodą Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”.
To wyróżnienie podkreśla aktywny wkład „Katolika” w propagowaniu wiedzy o historii narodu polskiego, troskę o zachowanie pamięci historycznej regionu oraz podejmowanie wielu działań wspierających misję IPN. Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu kładzie duży nacisk na edukację historyczną i wychowanie patriotyczne młodego pokolenia. Liceum troszczy się o upamiętnienie patronki Sługi Bożej Anny Jenke. Szkoła jest także miejscem realizacji projektów edukacyjnych, kampanii społecznych, których efektem są niezliczone nagrody i wyróżnienia dla uczniów i opiekunów merytorycznych. Placówka realizuje bogate materiały na antenie rozgłośni radiowej i w lokalnej prasie. W 2024 r. otrzymała tytuł Złotej Europejskiej Szkoły Praworządności RP.
Nagrodę odebrał ks. prał. Marian Bocho, proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu, która jest Organem prowadzącym Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu. W imieniu całej społeczności szkolnej słowa wdzięczności wypowiedział wobec członków Kapituły, pracowników IPN i zgromadzonych gości ks. dr Grzegorz Delmanowicz – dyrektor szkoły.
W uroczystości wzięli udział nauczyciele historii jarosławskiego „Katolika” – Pani Joanna Tomczyk i Pani Paulina Sawa, reprezentanci licealistów – Natalia Budyńczuk, Błażej Siudak, Michał Pieniecki oraz rodzice uczniów.
W gronie laureatów tegorocznej edycji „Świadek Historii” znaleźli się również: Stanisław Alot, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej oraz Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.
W swoim wystąpieniu dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej powiedział: Wy laureaci nagrody „Świadek Historii” jesteście sprzymierzeńcami Instytutu Pamięci Narodowej, świadczycie swoim życiem miłość do ojczyzny i wspieracie nas poprzez ponadprzeciętne angażowanie się w szkołach. Na co dzień propagujecie polską historię i wzbudzacie lokalny patriotyzm, za wszystkie inicjatywy chciałbym wam serdecznie podziękować. Równocześnie apeluję słowami Wincentego Witosa: „Ważne jest, aby uczyć w szkole gdzie leżą Chiny, jakie są wędrówki gwiazd na niebie, ale jeszcze ważniejsze jest, aby uczeń znał historię polskich królów, mężów stanu, aby ze szkoły wychodził Polakiem, który jest świadomy swoich obowiązków…”
Po wręczeniu medali „Świadek Historii” uczestnicy gali wzięli udział w spektaklu „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” w wykonaniu Adrianny Kieś i Przemysława Tejkowskiego. W czasie przedstawienia wybrzmiały piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.
Tekst: Zdzisława Wandasiewicz
Zdjęcia: IPN Rzeszów