Strona głównaWydarzeniaMinioneLUBACZÓW: Bp Chudzio przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci NMP Łaskawej

LUBACZÓW: Bp Chudzio przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci NMP Łaskawej

– Maryja uczy nas otwartości i pokory wobec Boga – mówił bp Krzysztof Chudzio w Sanktuarium NMP Łaskawej Lwowskiej w Lubaczowie – Konkatedrze.

Biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej przewodniczył tam uroczystości odpustowej ku czci NMP Łaskawej, która stałą się dziękczynieniem za koronację obrazu we Lwowie w 1776 r., śluby Króla Jana Kazimierza w 1656 r. i za 650 lat istnienia miasta Lubaczów.

Podczas homilii bp Chudzio podkreślił, że tytuł Matki Bożej Łaskawej wskazuje na jej wyjątkową rolę. – Maryja bywa nazywana szafarką łask, bo zjednoczona z Chrystusem wyprasza nam u Boga potrzebne dary i rozdziela je – mówił kaznodzieja. – Tytuł łaskawa podkreśla jej dobroć i gotowość niesienia pomocy, zwłaszcza grzesznikom i cierpiącym. Św. Jan Paweł II wskazał, że łaskawa oznacza miłosierdzie pochylenie się nad ludzką nędzą i zwrócenie oczu ku udręczonej ludzkości potrzebującej mądrości i pomocy. Pamiętajmy jednak, że Maryja nie jest źródłem łaski, ale jest jej powierniczką i pośredniczką. Źródłem łaski zawsze jest Bóg.

Ksiądz biskup podkreślił, że rolą Maryi jest otwarcie naszych serc na Ducha Świętego i przygotowanie nas do życia w Bożej łasce.

Hierarcha przypomniał m.in. zawierzenie Matce Bożej naszej Ojczyzny, którego dokonał Król Jan Kazimierz. – Wiemy dobrze, że wówczas Polska była na krawędzi załamania, rozdarcia wewnętrzne, demoralizacja, wojny i brak sprawiedliwości społecznej, to wszystko prowadziło ku upadkowi. Śluby złożono 1 kwietnia 1656 r., gdy kraj był niemal całkowicie opanowany przez protestancką armię szwedzką. Bezpośrednim impulsem był sukces obrony klasztoru na Jasnej Górze, który powszechnie uznano za cud i dowód opieki Bożej i Maryi nad Polską.

Bp Chudzio zwrócił się też do obecnych na modlitwie samorządowców. Podkreślił, że podczas modlitwy warto próbować rozeznać, co jest najważniejsze dla naszej Ojczyzny, także tej małej, którą dla mieszkańców Lubaczowa jest ich miasto. – Kochani samorządowcy, stajemy dzisiaj razem z wami, aby u Matki Łaskawej wypraszać dla was łaskę pomocy w prowadzeniu i organizowaniu naszego życia społecznego. Jako wybrani przedstawiciele przyjęliście wielką odpowiedzialność, bp przecież władza jest służbą człowiekowi, a nie celem samym w sobie. Nasza Ojczyzna jest panią, której należy służyć, a autorytetem dla nas jest Jezus i jego Ewangelia, a nie komisarze, partyjni liderzy czy redakcje tygodników.

Kończąc homilię, biskup przemyski podkreślił, że Maryja uczy nas, że prawdziwa łaskawość zaczyna się, kiedy nasze serca są zwrócone ku Bogu. – Maryja uczy nas otwartości i pokory wobec Boga. Bycie pełną łaski zaczyna się od prostego tak wypowiadanego Bogu. A łaska nie jest zasługą, ale darem przyjmowanym w pokorze i posłuszeństwie. Dlatego pierwszym krokiem jest zgoda, by Bóg prowadził nasze decyzje także wtedy, gdy nie wszystko zrozumiemy.

Bp Chudzio zaznaczył, że łaska prowadzi nas do służby innym. – Maryja uczy, że autentyczne życie w łasce prowadzi do służby. Tak jak ona stała się szafarką łask, tak my jesteśmy wezwani, by dzielić się otrzymanym dobrem z innymi.

Podczas uroczystości odpustowej ku czci NMP Łaskawej odbyło się także wprowadzenie do świątyni relikwii św. Kingi, patronki samorządowców.

To właśnie samorządowcy z Lubaczowa, jako pamiątkę 650-lecia istnienia miasta ufundowali relikwiarz, w którzy przechowywane będą relikwie świętej. Przedstawiciele władz zawierzyli się tez opiecze Maryi i swojej patronki.

Tekst: Stanisław Gęsiorski / radiofara.pl

Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

STRACHOCINA: Bp Chudzio przewodniczył comiesięcznej modlitwie za Ojczyznę

Do dawania chrześcijańskiego świadectwa, radykalnego realizowania przykazania miłości nieprzyjaciół oraz aktywnego przeciwstawiania się złu bez nienawiści w sercu wzywał bp Krzysztof Chudzio podczas comiesięcznej...

ŁAŃCUT: Drugie spotkanie V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci Komunijnych, Rocznicowych oraz grup ERM

W sobotę, 13 czerwca 2026 r., w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Łańcucie (Fara) odbyło się drugie spotkanie w ramach V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci...

JASŁO: Abp Szal przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Antoniego

W sobotę, 13 czerwca 2026 r., w sanktuarium oo. Franciszkanów w Jaśle odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego z Padwy - patrona...

KALWARIA PACŁAWSKA: Uroczystości upamiętniające Kapelanów Katyńskich

W sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych Kapelanów. Wydarzenie, które miało miejsce 14 czerwca, zgromadziło...

JAROSŁAW: Odbyło się szkolenie osób kierujących ruchem podczas pielgrzymek

W sobotę, 13 czerwca 2026 r., w parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyło się szkolenie osób kierujących ruchem w czasie pieszych pielgrzymek. W...

Archiwum