Strona głównaAbp Adam SzalAdoracja Krzyża podczas SMAP

Adoracja Krzyża podczas SMAP

Matka Boża, Matka Najświętsza, Matka Pociechy nie wzywa nas do taniej pociechy, do stwierdzenia: „jakoś to będzie”, ale do wytrwania w dobrym przy Chrystusie, bo ona troszczy się o nas. Ona troszczy się o to, abyśmy byli blisko Jej Syna, a także blisko Jej samej – mówił abp Adam Szal podczas nabożeństwa adoracji Krzyża odbywającego się pod hasłem: „Maryja, Matka świętej nadziei”, które zakończyło drugi dzień Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej obywającego się w Łańcucie.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgromadzili się w kościele św. Stanisława w Łańcucie, by tam pod przewodnictwem abp Adam Szala adorować Krzyż święty. W homilii Metropolita Przemyski wskazał, że we współczesnym świecie na młodego człowieka czyha wiele zagrożeń i pojawia się chęć ucieczki od tego świata. Nawiązując do odbywającego się dzień wcześniej nabożeństwa abp Szal mówił: wczoraj przekraczaliśmy próg lęków wyznając poprzez wspomnienie chrztu św. i słowa Bożego, że źródłem naszej nadziei jest sam Chrystus. Dzisiaj natomiast patrzymy na tę, o której śpiewaliśmy, że jest Panią naszej nadziei – na Matkę Najświętszą – podkreślał.

Wskazując na okoliczności życia Matki Bożej zauważył, że były to bardzo trudne i wymagające czasy. Sama misja Matki Boga wymagała wiele zaufania, odwagi nadziei, szczególnie wtedy kiedy stała pod krzyżem: – Ona stała pod krzyżem, pełna wiary, pełna miłości, pełna nadziei. Przez całe swoje życie była przekonana o tym, że jest narzędziem w ręku Pana Boga i że realizuje Boży zamysł, Boży plan zbawienia. Tej pewności wiary dała wyraz wyśpiewując w domu swojej krewnej Elżbiety przepiękny hymn „Magnificat” – wysławiając wielkie miłosierdzie Boże – wymieniał zasługi Matki Bożej abp Adam Szal.

Zwracając uwagę na tytuł Matki Bożej – Matki Nadziei, Ordynariusz Przemyski zauważył, że jest Ona wzorem wiernego trwania przy Bogu i wzorem podejmowania wbrew temu co proponuje świat: – są przecież we współczesnym świecie ludzie, którzy chcą chleba i igrzysk zapominając o sprawach Bożych. Nie jesteśmy przecież tylko poszukiwaczami jedzenia i rozrywki. O tym, że tak jest świadczy nasza obecność tutaj i nasza chęć czczenia Krzyża, który jest znakiem szczególnym, znakiem bardzo trudnym, znakiem poprzez który Syn Boży został wywyższony, ale znakiem, który był przecież w tych czasach znakiem hańby. – mówił Metropolita Przemyski.

Kaznodzieja odwołał się także do orędzia na Światowy Dzień Młodzieży papieża Franciszka, w którym Następca św. Piotra zachęca do spojrzenia wiary na drzewo Krzyża: – te słowa zachęcają nas, abyśmy wytrwali przy Krzyżu razem z Maryją i św. Janem, byśmy wsłuchiwali się w słowa Chrystusa, szczególnie w ten testament: „Synu oto Matka Twoja, Matko oto syn Twój”. Zobaczysz – mówi Papież – twoja droga się rozjaśni, nawet największe ciężary staną się mniej uciążliwe”, bo On Chrystus będzie z nami – zakończył abp Adam Szal.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbywa się po raz 31. W drugim dniu uczestnicy spotkania brali udział w Eucharystii, spotkaniach w grupach, a także w projekcie „Dumni z Ewangelii”, na który składały się sekcja wolności, turystyczna, medyczna, pielgrzymkowa, powołaniowa, wiary, ewangelizacji i adoracji. Ponadto na rynku odbywały się koncerty i tańce integracyjne.

fot. kl. Gabriel Patrylak

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podobne artykuły

Kalendarium

Ostatnio opublikowane

100. rocznica konsekracji kościoła w Budzowie

Ks. Arcybiskup Adam Szal zainaugurował uroczystości związane z 100. rocznicą konsekracji kościoła w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie (archidiec. krakowska). Zaproszenie Metropolity Przemyskiego do...

Dyspensa w dniu 31 maja

Na piątek w Oktawie Bożego Ciała, 31 maja, Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zamieniając post na...

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.

Zmarł śp. Tadeusz Kisiel, tato Księdza Wojciecha Kisiela.Pogrzeb odbędzie się w parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu we wtorek 28 maja. O  godzinie 13.00...

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych: „Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” – to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które...

Archiwum

Skip to content