– Nosząc szkaplerz, powierzmy się Niepokalanej Maryi. Bądźmy mężni w walce z przeciwnościami – mówił w homilii abp Adam Szal podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w kościele oo. Karmelitów Bosych w Przemyślu. Uroczystości odpustowe odbyły się w środę, 16 lipca 2025 r.
We wstępie do Mszy świętej metropolita przemyski powiedział, że w tym szczególnym dniu myśli wiernych biegną na Górę Karmel, która związana jest z prorokiem Eliaszem, ale także i z piękną tradycją szkaplerza świętego. – Dzisiaj wspominamy Najświętszą Maryję Panią ze Świętej Góry Karmel, prosząc o to, aby przyodziała nas szatą, szatą nie tylko tego zewnętrznego szkaplerza, ale tą szatą najważniejszą, którą jest świętość, którą jest łaska Boża – powiedział hierarcha i zachęcił, aby w czasie odpustowej Eucharystii wierni polecali swoje intencje za wstawiennictwem Pani Szkaplerza.
Natomiast w homilii abp Adam Szal przypomniał, że poprzedniego dnia zakończyła się 45. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. – Na początku naszej pielgrzymki były niesione szczególne relikwie. To szkaplerz Ojca Świętego Jana Pawła II, który na co dzień znajduje się w naszym Archidiecezjalnym Muzeum w Przemyślu, a raz w roku opuszcza muzeum po to, aby być szczególną relikwią niesioną chętnie, jak się okazało, przez pielgrzymów zdążających na Jasną Górę – powiedział kaznodzieja i wyjaśniał dlaczego ta relikwia wędruje z pątnikami. – Bo idziemy na święto Matki Bożej Szkaplerznej, ale także i dlatego, że Jan Paweł II był wielkim czcicielem Matki Bożej Szkaplerznej i szkaplerza – dodał, przypominając zebranym jak bardzo polski papież ukochał szkaplerz.
Metropolita przemyski przypominał właściwie jak czcić szkaplerz święty i czego uczy Matka Boża w tym szczególnym znaku. – Szkaplerz trzeba rozumieć w kontekście wiary – podkreślił hierarcha. – Przykładem jest Ta, która uwierzyła, która kroczy przed nami w pielgrzymce wiary, to wiara wyzwalająca za moc tej szaty, jaką jest szkaplerz – tłumaczył arcybiskup.
Kaznodzieja przestrzegał czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej, że szkaplerz nie jest czymś w rodzaju amuletu, czy talizmanu. – Szata też nie jest amuletem, magicznym znakiem. Jest szczególną szatą, która jest kilkakrotnie przywoływana w Piśmie Świętym – zaznaczył. – Matka Najświętsza wręczając nam dzisiaj szkaplerz mówi, że mamy być pielgrzymami nadziei zmierzającymi ku Chrystusowi, ku Zbawicielowi – dodał. – On jest Drogą, Prawdą i Życiem. On prowadzi nas do Ojca, a my przyodziani w tę szatę, szatę szkaplerza, mamy iść za Nim – wzywał kaznodzieja.
Abp Szal zachęcał zebranych do bycia pielgrzymami nadziei i życia wiarą, w komunii z Bogiem. – Maryja dając nam na nasze ciało szkaplerz pragnie, abyśmy kontynuowali tę naszą drogę. Byśmy patrząc na szkaplerz byli mobilizowani, byśmy przypominali sobie przykład Maryi, a także i Tego, któremu Maryja służyła, idąc wiernie za Bożym planem zbawienia – powiedział hierarcha. – Szkaplerz wprowadza nas w kontakt z najlepszą Matką po to, abyśmy przeoblekali się w szatę łaski. Ma nam pomóc, abyśmy ciągle na nowo stawali się nowymi ludźmi, porzucając starego człowieka, abyśmy odnawiali się duchem w naszym myśleniu – dodał.
Arcybiskup zachęcał czcicieli szkaplerza do upodobniania się do Matki Bożej. – Bo przyjmując Jej szatę mamy być do niej podobnymi poprzez bycie pokornym, skromnym, cichym, ufającym zawsze Bogu – podkreślił. – Nosząc szkaplerz, powierzmy się Niepokalanej Maryi. Bądźmy mężni w walce z przeciwnościami – dodał.
Po Eucharystii, w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, abp Adam Szal odczytał akt ofiarowania się Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Ponadto podczas odpustu powstała nowa róża różańcowa, która od tego dnia będzie zrzeszać na modlitwie mężów, modlących się za swoje żony. Co roku nowenna poprzedzająca odpust, jak i dzień odpustu, gromadzi na przemyskim Karmelu wielu mieszkańców Przemyśla i okolic.
Tekst: Łukasz Sztolf
Zdjęcia: Archiwum Karmelitów Bosych w Przemyślu