Strona głównaWydarzeniaMinionePRZEMYŚL: Modlitwa z okazji święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich

PRZEMYŚL: Modlitwa z okazji święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich

W piątek, 29 maja 2026 r., w Przemyślu odbyło się Święto 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Obchody rozpoczęła Eucharystia w Bazylika Archikatedralnej, której przewodniczył ks. ppłk. Tomasz Koczy, a homilię wygłosił ks. ppłk. Grzegorz Golec.

Gromadzimy się wokół ołtarza pańskiego, aby modlić się w intencji naszej Ojczyzny i tych wszystkich, którzy służą ojczyźnie i bronią jej – powiedział w słowach powitania ks. prał. Mieczysław Rusin, proboszcz parafii archikatedralnej. – Modlimy się, aby Boże błogosławieństwo towarzyszyło wszystkim Podhalańczykom, aby opieka Matki Najświętszej, naszych świętych patronów, była wsparciem w tej codziennej służbie dla Ojczyzny, dla naszego bezpieczeństwa, dla nas wszystkich – dodał.

Z kolei w homilii ks. ppłk Grzegorz Golec wyraził wdzięczności Bogu i ludziom, którzy tworzyli historię 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. – W czasie tej Eucharystii prośmy Boga o sokoli wzrok dla dowódców i żołnierzy wojsk podhalańskich, aby zawsze w porę dostrzegali grożące nam niebezpieczeństwa. Błagajmy także o światły umysł, abyście zawsze rozumieli mechanizmy zła oraz z odwagą i mocą potrafili się mu przeciwstawić, uprzedzić się zanim wyrządzą szkodę – powiedział kapłan.

Kaznodzieja podkreślił, że „służba to piękne słowo”. – Pojęcie pełne troski i godności kojarzy się nam z człowiekiem, który stoi na straży. Człowiekowi takiemu pokazano pewną przestrzeń, w którą ma się wpatrywać. Pokazano mu także skarb, którego ma strzec. Obok niego postawiono innych ludzi, z którymi ma bronić tego skarbu. Jego życie zostało włączone w szerszy plan – powiedział ks. ppłk Golec. – W ramach realizacji tego planu trzeba być gotowym i liczyć się z daniną krwi, a nawet i z ofiarą życia. Służba zawsze była jest i będzie nieodłącznie związana z poświęceniem – dodał.

Kaznodzieja nawiązał do przysięgi wojskowej, która jest przymierzem z wartościami „Bóg, Honor, Ojczyzna” i zobowiązaniem do wiernej służby Rzeczypospolitej Polskiej, obrony jej niepodległości i granic, stania na straży konstytucji oraz honoru żołnierza polskiego. Kaznodzieja powoływał się na Sobór Watykański II, który naucza, że ci, którzy służą w wojsku dla Ojczyzny, przyczyniają się do utrwalenia pokoju i zasługują na wdzięczność. Z kolei Konstytucja „Gaudium et Spes” oraz Katechizm Kościoła Katolickiego potwierdzają prawo do obrony, gdy wyczerpano środki pokojowe, a niesprawiedliwy napastnik musi zostać pozbawiony możliwości wyrządzenia szkody.

Ks. ppłk Golec podziękował Panu Bogu za wybranie żołnierzy do strzeżenia wartości większych niż ludzkie życie, podkreślając, że jest to zaszczyt i zobowiązanie. – Dziękujemy za to, że podejmujecie się tego trudnego zadania. Dziękujemy za to, że wykonujecie swoje zadania z pasją i pełnym zaangażowaniem. Obce wam są postawy niewolnika lub najemnika. Wezwanie do stania na straży najwyższych wartości jest wpisane w waszych sercach – podkreślał kapłan i zachęcał do doskonalenia wojskowego kunsztu, prosi o mądrość dla narodu, szacunek i wdzięczność dla stojących na straży bezpieczeństwa. – Strzeżmy się postawy, jaką wyrażają słowa bardzo często wypowiadane „jakoś to będzie”, ceniąc sobie życie w pokoju i przyczyniając się do jego utrwalenia, bądźmy jednak zawsze gotowi na każdą sytuację. Musimy dostrzegać potrzebę silnej, dobrze wyszkolonej i uzbrojonej armii – dodał.

Na koniec kaznodzieja przywołał wiersz Adama Mickiewicza, który mówi o konieczności posiadania wojska dla obrony Ojczyzny. W tym kontekście zachęcał żołnierzy do przekonania o słuszności ich misji. Homilia zakończyła się zmodyfikowaną piosenką nawiązującą do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która opisuje ich służbę w górach, ich hart ducha, dowódcę – gen. Duszę i ich niezłomność w obronie Polski i Podkarpacia.

Po Eucharystii celebrowanej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, uczestnicy Święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przeszli na Rynek Miasta, gdzie odbył się uroczysty apel, wręczono wyróżnienia, a całość zakończyła defilada wojskowa.

Wydarzeniu towarzyszył statyczny pokaz sprzętu wojskowego, który znajdował się przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej przy ul. Sanockiej w Przemyślu. Tam tez zorganizowano Piknik wojskowych z mnóstwem atrakcjami dla dzieci i młodzieży.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Sztolf


Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

STRACHOCINA: Bp Chudzio przewodniczył comiesięcznej modlitwie za Ojczyznę

Do dawania chrześcijańskiego świadectwa, radykalnego realizowania przykazania miłości nieprzyjaciół oraz aktywnego przeciwstawiania się złu bez nienawiści w sercu wzywał bp Krzysztof Chudzio podczas comiesięcznej...

ŁAŃCUT: Drugie spotkanie V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci Komunijnych, Rocznicowych oraz grup ERM

W sobotę, 13 czerwca 2026 r., w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Łańcucie (Fara) odbyło się drugie spotkanie w ramach V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci...

JASŁO: Abp Szal przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Antoniego

W sobotę, 13 czerwca 2026 r., w sanktuarium oo. Franciszkanów w Jaśle odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego z Padwy - patrona...

KALWARIA PACŁAWSKA: Uroczystości upamiętniające Kapelanów Katyńskich

W sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych Kapelanów. Wydarzenie, które miało miejsce 14 czerwca, zgromadziło...

JAROSŁAW: Odbyło się szkolenie osób kierujących ruchem podczas pielgrzymek

W sobotę, 13 czerwca 2026 r., w parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyło się szkolenie osób kierujących ruchem w czasie pieszych pielgrzymek. W...

Archiwum