W Rakszawie odbyły się trzydniowe uroczystości z okazji 120-lecie istnienia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ich centrum była uroczysta suma, która odbyła się w sobotę, 2 maja 2026 r. Mszy Świętej przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal, a zgromadzonych powitał proboszcz parafii, ks. Mariusz Ryba.
Podczas homilii abp Szal wskazał na Maryję, jako Królową Polski. – Chcemy przywołać scenę upamiętnianą właśnie 3 maja każdego roku, choć wydarzyła się 1 kwietnia 1656 r. we Lwowie, kiedy to król Jan Kazimierz złożył śluby obierające Maryję za królową swojej posiadłości, swojego państwa. W kościele ojców jezuitów ogłosił Maryję Królową Polski. My dzisiaj ponawiamy ten moment i przyjmujemy także Maryję jako Królową.
Nawiązując do obchodzonego jubileuszu 120-lecia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rakszawie Metropolita Przemyski przypomniał, że parafia ma być miejscem wzrastania w wierze i dążenia do zbawienia.
– Dziękujemy za ludzi, za kapłanów, za siostry zakonne, za wiernych, za tworzenie tej wspólnoty parafialnej, którą chcemy nazwać rodziną parafialną – mówił abp Szal. – Dziękujemy za świadectwo wiary, dzięki któremu przyjęliśmy wiarę od minionych pokoleń i chcemy przekazać ją tym najmłodszym pokoleniom. Dziękujemy za wszystkie inicjatywy duszpasterskie, za owoce Bożego działania w nas, owoce działania Bożego ducha, za wszelką miłość, radość, pokój, uprzejmość, życzliwość, za trwanie w Bogu. Dziękujemy za to, że tutaj możemy przyjmować spokojnie, bez problemów sakramenty święte, że możemy słuchać słowa Bożego, że każdy z nas ma świadomość, że Pan Bóg szuka nas i czeka na nas.
Na koniec świątynię wypełnił uroczysty śpiew Te Deum i wybrzmiały liczne słowa wdzięczności Bogu za dar parafii, oraz wobec tych, dzięki którym uroczystość mogła dojść do skutku.
Uroczystości rocznicowe parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rakszawie rozpoczęły się 1 maja, pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.
Wydarzenia trwały do 3 maja i połączone zostały z obchodami święta Konstytucji 3 Maja. Ich finałem był niedzielny piknik rodzinny i koncert zespołu niemaGOtu.
Źródło: radiofara.pl
Zdjęcia: Janusz Kłosowski


































