Strona głównaNekrologiŚp. Ksiądz Profesor Tadeusz Śliwa

Śp. Ksiądz Profesor Tadeusz Śliwa

Zmarł śp. Ksiądz Profesor Tadeusz Śliwa, wieloletni wykładowca i profesor w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, duszpasterz w Domu Pomocy Społecznej na Bakończycach w Przemyślu.

We wtorek (18 czerwca) o godzinie 17.30 nabożeństwo różańcowe za duszę zmarłego Kapłana. O godzinie 18.00 nastąpi eksporta w Kaplicy na Bakończycach.

Pogrzeb śp. Ks. prof. Tadeusza Śliwy odbędzie się w środę (19 czerwca) o godzinie 15.00 w parafii pw. św. Józefa w Wysokiej Strzyżowskiej.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen. 

NOTKA BIOGRAFICZNA:

Ks. Tadeusz Śliwa urodził się 11 listopada 1925 r. w Wysokiej Strzyżowskiej jako syn Stanisława i Bronisławy z d. Zimny. Edukację rozpoczął w miejscowej szkole ludowej, kończąc w niej trzy klasy. Do klasy czwartej uczęszczał w Strzyżowie, ale ze względu na śmierć ojca i kłopoty zdrowotne musiał na pewien czas przerwać naukę. Podobnie działo się po wybuchu II wojny światowej. Z tego względu dopiero w roku 1940/41 zdobył świadectwo ukończenia klasy siódmej. Podczas okupacji włączył się w działalność konspiracyjną w szeregach Armii Krajowej. W 1941 r. rozpoczął naukę w trzyletnim Gimnazjum Kupieckim w Strzyżowie, a w czerwcu 1944 r. złożył egzamin maturalny, po którym pracował w miejscowej Składnicy Kółek Rolniczych.

W 1947 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu, a po pięciu latach studiów filozoficzno-teologicznych 22 czerwca 1952 r. w przemyskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Franciszka Bardy. Po nich był wikariuszem w Raniżowie (1952-1953) i Hyżnem (1953-1956). W 1956 r. rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uwieńczył je w maju 1962 r. doktoratem napisanym pod kierunkiem ks. prof. Mieczysława Żywczyńskiego „Diecezja przemyska w połowie XVI wieku”. W tym samym roku otrzymał stopień magistra nauk humanistycznych, dzięki rozprawie „Skład osobowy Kapituły przemyskiej w początkach XVII wieku”. Po powrocie do diecezji pracował jako wikariusz w Trześniowie (1963-1964) i Rzeszowie-Staromieściu (1964-1965), a w 1965 r. rozpoczął wykłady z historii Kościoła w Seminarium Duchownym w Przemyślu (początkowo w charakterze zastępcy chorego ks. dra Juliana Atamana). Do 2000 r. oprócz historii i patrologii wykładał też metodykę pracy naukowej oraz prowadził seminarium naukowe.

W latach dziewięćdziesiątych wykładał na kursie magistranckim dzieje Kościoła Wschodniego na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1969-1971 przebywał na urlopie naukowym w Rzymie. W ramach seminarium naukowego prowadzonego przez ks. prof. T. Śliwę stopień magistra teologii ze specjalizacją historii Kościoła uzyskało ponad 40 alumnów. Należał do kilku organizacji o charakterze naukowym: Towarzystwa Naukowego KUL, Instytutu Geografii Historycznej Kościoła KUL, Rady Naukowej Instytutu Ekumenicznego KUL, Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. W latach 1972-1982 był dyrektorem biblioteki seminaryjnej, a od 1976 do 1979 r. biblioteki diecezjalnej.

Przez wiele lat pełnił posługę kapelana Sióstr Albertynek oraz w Zakładzie Opieki Leczniczej w Przemyślu.  Nowe zabudowania klasztorne przy ul. Jasińskiego w Przemyślu powstały dzięki wydatnej pomocy Księdza Profesora, który na ten cel przeprowadził w diecezji przemyskiej kwestę. Posługiwał wśród chorych, opuszczonych i nieszczęśliwych, a przy wejściu do jego domu zawsze mogli znaleźć pomoc materialną ludzie proszący o jałmużnę. Odszedł wybitny Profesor, gorliwy Kapłan i dobry Człowiek.

Niech odpoczywa w pokoju z Chrystusem. Amen.

Podobne artykuły

Kalendarium

Ostatnio opublikowane

Zaproszenie dla sołtysów

Metropolita Przemyski abp Adam Szal oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl zapraszają Szanownych Państwa Sołtysów na uroczystości ogłoszenia bł. Józefa i Wiktorię Ulmów wraz...

Spotkanie wolontariuszy przygotowujących pielgrzymkę dzieci w Leżajsku

Dwie pierwsze soboty czerwca stały się okazja do przeżywania pielgrzymki dzieci komunijnych, rocznicowych i członków Eucharystycznego Ruchu Młodych. W niedzielę, 23 czerwca 2024 r.,...

Zmarła Irena Dytko, mama ks. Piotra Dytko, wikariusza parafii Besko

Zmarła Irena Dytko, mama ks. Piotra Dytko, wikariusza parafii Besko.Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 25 czerwca 2024 r. w kościele filialnym w Izdebkach...

Dziękczynienie w 45 rocznicę święceń kapłańskich

Za 45 lat posługi kapłańskiej dziękowali księża, którzy święcenia przyjęli w 1979 r. Wśród nich byli abp Adam Szal i bp Marian Buczek.Tym razem...

Zakończenie roku akademickiego w WSD

W czwartek, 20 czerwca 2024 r., poranną Eucharystią pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego oraz z udziałem bp. Stanisława Jamrozka, bp. Krzysztofa Chudzio,...

Archiwum

Skip to content