Strona głównaWiadomościWiadomości z ArchidiecezjiSpotkanie Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej

Spotkanie Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej

W sobotę, 20 stycznia 2024 roku, w czytelni Wyższego Seminarium Duchownego w
Przemyślu odbyło się spotkanie Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej, któremu
przewodniczył abp Adam Szal.

Tematem spotkania była duszpasterska troska o rodzinę a w szczególności kwestie przygotowania młodych do sakramentu małżeństwa, formacji rodzin w parafii oraz duszpasterstwa osób w związkach niesakramentalnych.

We wprowadzeniu Ksiądz Arcybiskup nawiązał do niedawnej beatyfikacji Rodziny Ulmów i do dziękczynienia za to wydarzenie, które miało miejsce w poszczególnych dekanatach archidiecezji i było też okazją do wspólnej z kapłanami refleksji nad sytuacją rodziny i wyzwaniami duszpasterskimi z tym związanymi.

Następnie głos zabrał ks. Grzegorz Czerwonka, który posługując się formułą „widzieć – ocenić – działać”, najpierw przedstawił sytuację rodziny w Polsce. Pośród problemów wskazał m.in. spadającą liczbę rodzin, rosnącą liczbę związków niesformalizowanych, rodziny niepełne, rosnącą liczbę rozwodów, kwestie demograficzne. Przytoczył następnie kilka wypowiedzi Magisterium Kościoła dotyczących rodziny, które mocno akcentują potrzebę duszpasterskiej troski o rodziny. Mówiąc o duszpasterstwie, podkreślił, że rodzina ma być jego podmiotem a nie przedmiotem, tzn., że kształt duszpasterstwa rodzin ma być zbudowany nie przez księży, lecz tworzony wspólnie ze świeckimi. Fundamentalne znaczenie ma doprowadzenie do wiary rozumianej jako więź z Bogiem. Trzeba dotrzeć także do związków niesakramentalnych.

Po tym wystąpieniu głos zabierali pozostali uczestnicy spotkania, dzieląc się zarówno osobistymi przemyśleniami, jak też opiniami, które zebrali od innych. Podkreślono potrzebę
modlitwy, szczególnie adoracji Najświętszego Sakramentu, a także osobistego świadectwa
zarówno ze strony rodziców, jak i nauczycieli i kapłanów. Przykład rodziców jest bowiem dla
dzieci pierwszą katechezą na temat małżeństwa. Udział świeckich jest potrzebny także w
kolejnych etapach formacji: w przygotowaniu do bierzmowania a potem do małżeństwa. Nie bez znaczenia jest uroczyste świętowanie jubileuszy małżeńskich, co też dla młodzieży jest ważnym znakiem. Zauważono potrzebę głoszenia kazań katechizmowych a podczas
rekolekcji także nauk stanowych dla małżonków. Pozostaje ufać, że te i inne propozycje, które się pojawiały, zostaną nie tylko wprowadzone w życie, ale też, że zostaną przyjęte przez tych, do których są adresowane, i wydadzą błogosławione owoce.

Ks Józef Trela

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podobne artykuły

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio opublikowane

Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników

Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników, odbędą się w dniach 14-17 września 2026 r., w domu rekolekcyjnym Braci Mniejszy Kapucynów w...

Apel Przewodniczącego KEP w związku z trzęsieniem ziemi w Wenezueli

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował do wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi...

Zaproszenie na koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych. Psalmy z Janem Pawłem II”,...

PRZEMYŚL: Bp Chudzio przewodniczył uroczystościom odpustowym w Archikatedrze

- Święty Jan Chrzciciel uczy nas, że wierność Słowu Bożemu jest ważniejsza niż ludzkie względy i własne bezpieczeństwo - powiedział bp Krzysztof Chudzio w...

LESZCZAWA DOLNA: Odpust parafialny i 70-lecie poświęcenia kościoła

- Jesteśmy posłani do świata. Do świata, który jest obok nas, który jest w naszym mieszkaniu, w naszym domu, w naszym zakładzie pracy. To...

Archiwum