W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca 2025 r., bp Krzysztof Chudzio przewodniczył sumie odpustowej w kościele Sióstr Karmelitanek Bosych w Przemyślu.
W homilii biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej zauważył, że wierni w tym dniu przybywają do świątyni, by uwielbić Pana Boga oraz dziękować za Matkę, a robią to wspomagając się hymnami i tekstami świętych. – Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy tak bardzo nieudolni w tym sławieniu Maryi, bo przecież ludzki język jest zbyt ubogi, aby mógłby opisać Najpiękniejsze i Najdoskonalsze Stworzenie Boże – powiedział kaznodzieja.
Hierarcha przypomniał też historię związaną ze szkaplerzem, a także z początkiem męskiego i żeńskiego zgromadzenia karmelitańskiego. – Pragniemy zatem kolejny raz świadomie uznać Maryję za naszą Matkę, a siebie za Jej duchowe dziecko, razem z Nią trwać w doświadczeniu żywej obecności Pana Jezusa, poprzez pełnienie Jego woli i adorując Jego Osobę – zachęcał. – Najświętsza Dziewica jest przyczyną naszej radości, dlatego, że jako Matka Jezusa jest duchową matką wszystkich wierzących – dodał biskup.
Kaznodzieja podkreślił, że Maryja jest błogosławioną, czyli szczęśliwą, bo w Niej i przez Nią spełniły się zamysły Boże. – Nikt z taką wiernością jak Maryja nie potrafił słuchać i wypełniać tego, co jest słowem Bożym – powiedział bp Chudzio. – Maryja uwierzyła słowu Boga bezgranicznie, zdając się całkowicie na Jego wolę, Jego Moc i Jego działanie – dodał.
Hierarcha nawiązał też do znaczenia szkaplerza, który jest „dowodem Macierzyńskiej opieki i pośrednictwa łask”. – Jest on właśnie tym zewnętrznym znakiem poświęcenia i oddania własnego życia Matce Bożej, które zawsze prowadzi do zjednoczenia z Jej Synem – zaznaczył kaznodzieja. – Wiemy też, że ta praktyka nie ogranicza się tylko do noszenia szkaplerza, ale do codziennej rozmowy z Matką Pana przez odmawianie różańca, tak bardzo zalecanego przez Niepokalaną w Lourdes i Fatimie – przypomniał. – Różaniec i szkaplerz są nierozdzielne. Tak jak nierozdzielne powinna być nasza wierność wobec Pana Boga i pobożne praktyki, których sympatycy i dobroczyńcy Karmelu sporo przecież czynią – dodał.
Po uroczystej Mszy świętej odpustowej odbyła się procesja eucharystyczna i wyśpiewano hymn „Te Deum” chwaląc Boga za wszystkie łaski, których tak hojnie udziela przez Maryję, Matkę Szkaplerza Świętego.
Tekst i zdjęcie: Łukasz Sztolf