poniedziałek, 6 stycznia, 2025

ROK JUBILEUSZOWY 2025

Strona głównaWydział Nauki KatolickiejKomunikat strony kościelnej z posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP

Komunikat strony kościelnej z posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP

Strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia – czytamy w komunikacie strony kościelnej z posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 9 grudnia br. w Sekretariacie KEP w Warszawie.


Komunikat strony kościelnej
z posiedzenia Komisji Wspólnej
Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, 9 grudnia 2024 roku, zebrała się, na wniosek strony kościelnej, Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Posiedzeniu współprzewodniczyli abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spotkanie zostało zwołane w związku z brakiem porozumienia, po rozmowach w ramach Podkomisji ds. religii w szkole, powołanej przez Komisję Wspólną. W trakcie obrad podjęto również kwestię Funduszu Kościelnego. Strona rządowa ponowiła przedstawione na poprzednim posiedzeniu Komisji Wspólnej propozycje dotyczące zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami. Strona kościelna czeka na powołanie, zgodnie z Konkordatem, zespołu rządowego do rozmów ze stroną kościelną. Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej powołał już w marcu odpowiedni zespół do prowadzenia rokowań.

Odnośnie do religii w szkole, strona kościelna ponownie zwróciła uwagę na sprzeczność rozporządzenia ministra edukacji z 26 lipca 2024 roku oraz projektu nowego rozporządzenia skierowanego do konsultacji publicznych 30 września 2024 roku z przepisami wyższego rzędu, z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej na czele.

Przypomniała również, że uregulowanie przez Ministra Edukacji spraw dotyczących organizacji nauki religii w przedszkolach i szkołach wymaga działania „w porozumieniu z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych” (art. 12 ust. 2 Ustawy o systemie oświaty), co potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 27 listopada 2024 roku.

Strona kościelna w szczególności wyraziła swój sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Uważa również za nieuzasadnione i dyskryminujące przyjęcie ogólnej zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych.

W ramach poszukiwania kompromisu, strona kościelna powtórzyła propozycję reformy, polegającej na rozłożonej w czasie, stopniowej redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów oraz wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów. W szkołach podstawowych sytuacja powinna pozostać bez zmian.

W odpowiedzi na przedstawioną propozycję ustawowego rozwiązania kwestii obecności religii w szkole, strona kościelna wyraziła gotowość włączenia się w pracę nad tym projektem pod warunkiem wycofania się przez ministerstwo z wprowadzanych zmian.

Strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia. Może to prowadzić do eskalacji napięcia wokół nauczania religii w szkole, które to nauczanie uznawane jest za standard w zdecydowanej większości państw demokratycznych w Europie oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po roku 1989. Wprowadzane w życie zmiany, w opinii strony kościelnej, będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych. Wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne.

Podpisali członkowie Komisji Wspólnej ze strony kościelnej

Źródło: episkopat.pl

Podobne artykuły

Wydarzenia Wydziału Nauki Katolickiej

Ostatnio opublikowane

JAROSŁAW: Jasełka, opłatek i poświęcenie figury ks. Popiełuszki w parafii pw. NMP Królowej Polski

W II niedzielę po uroczystości Narodzenia Pańskiego, 5 stycznia 2025 r.,  bp Krzysztof Chudzio przewodniczył Eucharystii w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Zmarł Tadeusz Buk, tato ks. prał. Piotra Buka, proboszcza parafii w Sanoku

Zmarł Tadeusz Buk, tato ks. prał. Piotra Buka, proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku (Posada).Pogrzeb odbędzie się w środę, 8 stycznia...

Zmarł ks. prał. Jan Marszałek, emeryt zam. w parafii Krościenko Wyżne.

W dniu 3 stycznia 2025 r. w wieku 88 lat, w 64 roku kapłaństwa, zmarł ks. prał. Jan Marszałek, emeryt zam. w parafii Krościenko...

LWÓW: Biskupi z Polski i z Ukrainy modlili się o pokój

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia 2025 r., gdy w Kościele katolickim obchodzony był 58. Światowy Dzień Modlitwy o Pokój, w lwowskiej archikatedrze...

Spotkania opłatkowe dla katechetów świeckich

Wydział Nauki Katolickiej zaprasza katechetów świeckich na spotkania opłatkowe, które odbędą się 11 stycznia 2025 r. (sobota) w dwóch miejscach.1. W sobotę, 11 stycznia...
Skip to content